Blog de promovări online

miercuri, aprilie 30, 2014

VIDEO EMOTIONANT: Ajuta-l pe Iarco sa respire si sa aiba un carucior electric

Iarco este din comuna Plopis, jud. Salaj. Primii ani din copilarie i-a petrecut normal. Nimic nu prevestea drama prin care va trece pentru tot restul vietii lui. Incepand cu varsta de 10 ani, in timp ce se juca cu copiii, si-a dat seama ca merge foarte greu si ca nu mai poate alerga ca si ceilalti copii. In urma investigatiilor, s-a descoperit ca sufera de amiotrofie spinala, o boala care distruge fiecare tesut de muschi din corp, afectandu-i respiratia si toate organele interne.

Boala a avansat rapid, iar acum, la 18 ani ani, are doar 17 kg. Din cauza bolii, i s-a facut traheostoma: o taietura in gat prin care respira aproape permament la un aparat de respirat.

In fiecare seara doarme conectat la acest aparat, iar mama lui il vegheaza noapte de noapte pentru ca exista riscul sa moara in somn. De ceva timp, din cauza bolii inghite mancarea foarte greu. De aceea, Iarco va fi supus unei operatii prin care va putea fi hranit numai cu ajutorul unui aparat care va fi pus in stomac si cu o sonda. In cea mai mare parte a timpului, Iarco sta in pat. Corpul lui este intepenit din cauza bolii si nu isi mai poate intinde picioarele sau misca mainile.

Din cand in cand, mama lui il mai intoarce de o o parte pe alta. Iarco este un baiat ca oricare altul: ii plac mult masinile, computerul si internetul. Dar, pentru ca locuieste intr-o zona izolata, nu are acces la internet. Cea mai mare parte a timpului o petrece uitandu-se la televizor, mama lui fiind permanent langa el.

Pentru Iarco nu se mai poate face aproape nimic, intrucat aceasta boala nu se va mai vindeca niciodata. Baiatul are, insa, un vis: acela de a avea parte de ceea ce noi, oamenii sanatosi, ne putem bucura in fiecare zi. Cel mai mult isi doreste sa poata iesi in sat cu copiii, sa respire aer curat, sa se plimbe in natura, sa poata merge la biserica, sa isi viziteze rudele si verisorii din sat, fara sa mai depinda de mama lui, care este nevoita sa il duca mereu in brate.

Cat a putut, mama lui Iarco l-a dus in brate. Acum nu mai poate, pentru ca are probleme cu spatele. De aceea, Iarco are un vis pe care parintii lui nu il pot indeplini. Visul cel mai mare al lui este sa aiba un carucior electric de teren, special conceput pentru aceasta boala grava, pentru ca acolo unde locuieste el nu exista sosea si nici drum pietruit, iar un carucior normal nu il ajuta cu nimic.

Isi doreste un carucior de teren ca sa se poata bucura de viata, de prieteni, de natura. Parintii lui Iarco au vandut tot ce au avut in gospodarie, cheltuind totul pe medicamente, in spitale si pentru intretinerea lunara a aparatului de respirat. Familia lui Iarco cheltuieste in fiecare zi pe filtrul de respirat. 

Noi, oamenii sanatosi, cei care ne putem bucura de doua maini, de doua picioare, noi cei care putem alerga, putem respira, doar noi putem sa ii indeplinim visul lui Iarco, acela de a avea un carucior pentru boala lui. Fiecare din putinul nostru putem contribui pentru ca visului lui Iarco sa devina realitate. Noi impreuna, putem schimba viata acestui copil, putem usura suferinta lui si a parintilor, il putem ajuta sa se bucure de viata.

Iarco sufera de urmatoarele boli:
Miopatie congenitala; Insuficienta respiratorie cronica; Traheostomie; Ventilatie mecanica; Stenoza duodenala prin bride ladd operata; Megaduoden; Malrotatie intenstinal.

Mai multe detalii despre problemele medicale ale lui Iarco  puteti vedea mai jos, in actele medicale.

Caruciorul electric de teren costa 6 500 de euro si va fi procurat de la firma Donis din Brasov.

Mai multe detalii despre acest carucior gasiti aici: http://www.donis.ro/content/html/detalii_produs.php?id_produs=1045

Asociatia noastra incepe aceasta campanie de strangere de fonduri pentru Iarco. Caruciorul va fi donat familiei in nume propriu, iar toata acetiunea va fi video. Dupa strangerea fondurilor si cumpararea caruciorului asociatia noastra va realiza un material video cu aceasta actiune cat si mesajul de multumire lui Iarco si a mamei lui catre toti sponsorii.

De asemenea, din fondurile stranse vom cumpara cat mai multe filtre de aer pentru aparatul de respirat al lui Iarco, de care are atata nevoie.

Pentru firmele care doresc sa doneze, asociatia noastra asigura contract de sponsorizare pentru deducerea din impozitul pe profit al sumei donate, in conformitate cu legea sponsorizarii.

Pentru mai multe detalii, va rugam sa ne contactati la:
Telefon: 0749 402 098 sau 0766 365 833 sau email: infosperanta@gmail.com
Cei care doriti sa donati pentru Iarco pentru cumpararea caruciorului va rugam sa folositi metodele de donatie de mai jos: Va rugam sa specificati prin email sau telefonic destinatia sumei, pentru a o directiona conform dorintei dvs: PT IARCO
1. Online cu cardul, aici: http://www.sperantapentruromania.ro/doneaza/
2. Online prin PayPal, aici: http://www.sperantapentruromania.ro/doneaza/
3. In conturile bancare deschise la BCR pe numele asociatiei umanitare Misiunea Speranta pentru Romania:
-IN LEI: RO 39 RZBR 000 006 001 204 2338 deschis la Raiffeisen Bank
-IN EURO: RO 24 RZBR 000 006 001 218 9757, la Raiffeisen Bank
CODE SWIFT: RZBRROBU

Cu respect,
Echipa Speranta pentru Romania
www.sperantapentruromania.ro

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu