Blog de promovări online

vineri, mai 16, 2014

Doneaza un stup sau un roi de albine pentru o familie saraca si ajuta-i sa isi dezvolte o ferma apicola

Ferma apicola
Pana in anul acesta asociatia noastra caritabila s-a implicat foarte mult in ajutorarea diferitelor categorii de persoane defavorizate care depind de ajutorul nostru: copii orfani, mame vaduve, batranii strazii, batrani singuri si neputinciosi, copii bolnavi de cancer, leucemie sau alte boli foarte grave, etc. Odata intrati in anul 2014 am inceput sa ne implicam si sa ajutam persoane sau familii care sunt si provin din medii defavorizate, dar care au potential sa se descurce singure daca sunt ajutate. Dorim sa ajutam familii sau persoane in care sa investim timp, instruire si resurse financiare si sa le ajutam sa isi dezvolte o mica afacere, sa isi dezvolte activitate care sa le genereze venituri si sa iasa in felul acesta prin munca lor si suportul nostru de inceput din starea de saracie.

Pana in anul acesta asociatia noastra caritabila s-a implicat foarte mult in ajutorarea diferitelor categorii de persoane defavorizate care depind de ajutorul nostru: copii orfani, mame vaduve, batranii strazii, batrani singuri si neputinciosi, copii bolnavi de cancer, leucemie sau alte boli foarte grave, etc. Odata intrati in anul 2014 am inceput sa ne implicam si sa ajutam persoane sau familii care sunt si provin din medii defavorizate, dar care au potential sa se descurce singure daca sunt ajutate. Dorim sa ajutam familii sau persoane in care sa investim timp, instruire si resurse financiare si sa le ajutam sa isi dezvolte o mica afacere, sa isi dezvolte  activitate care sa le genereze venituri si sa iasa in felul acesta prin munca lor si suportul nostru de inceput din starea de saracie. 

Mergem pe ideea ,, Da-i omului un peste si va avea de mancare o zi. Invata-l cum sa pescuiasca si va avea de mancare toata viata”. Sunt oameni care au nevoie in fiecare zi de ajutorul nostru: copii strazii, batranii strazii, mame vaduve, etc. Aceste categorii defavorizate au nevoie de sustinerea noastra permanenta. Insa sunt persoane sau familii care doresc si pot sa munceasca, care doresc sa isi castige painea in mod cinstit prin munca lor, dar din cauza zonei in care locuiesc, a lipsei unei pregatiri scolastice, a conjucturii familiale sau de viata, nu au reusit sa se dezvolte. Sunt persoane in aceasta situatie care au potential dar au nevoie de ajutor sa inceapa, au nevoie de un start up, au nevoie ca cineva sa ii inpinga de la spate financiar si moral pana acestia se vor descurca singuri. Astfel de oameni dorim sa descoperim si impreuna cu dvs sa ii ajutam. Asociatia noastra are in atentia ei de ceva vreme familia Patitu Florin (44 de ani) si sotia sa Viorica.

Familia Patitu locuieste intr-o zona izolata din jud. Arages si nu au nici un fel de venit, traind de pe o zi pe alta muncind cu ziua prin sat. Florin a locuit mai multi ani in Bucuresti, muncind pe la diferite firme, atat in secretariat cat si in domeniul calculatoarelor. L-am cunoscut pe Florin personal, pentru ca impreuna cu sotia lui a ales sa lucreze ca voluntar in diferite proiecte si cazuri umanitare in care noi am fost implicati ca asociatie. Florin este de cativa ani voluntarul nostru de nadejde.

Situatia lui s-a schimbat dupa ce tatal lui s-a imbolnavit. Florin a fost cel care a stat la capataiul lui pana cand acesta s-a stins din viata. Dupa moartea tatalui sau a lasat apartamentul din Bucuresti sorei sale, el alegand sa se mute in casa parinteaca a tatalui sau din jud. Arges.

Florin este un om capabil, inteligent, foarte harnic si cu educatie. Ar dori sa faca ceva sa fie independent, sa isi castige painea in mod cinstit, prin munca lui. Insa, nu are resurse financiare sa faca primi pasi in acest sens.

Dorinta lui Florin este sa isi dezvolte o ferma apicola, mai ales ca zona este foarte potrivita pentru aceasta activitate. Nu are experienta in acest domeniu, dar vrea si poate sa invete. Desi este intr-o situatie proasta financiar, desi ne cunoastem bine participand alaturi de noi timp de 7 ani in toate marile noastre proiecte umanitare in care am fost implicati, niciodata acesta nu ne-a cerut nimic. Ne uimeste de fiecare data cu simplitatea si modestia sa.

De prima data de cand am aflat visul lui Florin, acela de a avea stupi, de a creste albine pentru a se putea intretine, fara sa ne ceara, fara sa ne spuna nimic, am ales sa il ajutam, sa il sustinem pentru a putea sa isi dezvolta o ferma apicola si a avea o sursa de venit.

Omul acesta merita ajutat iar noi ca asociatie vom face tot posibilul ca Florin sa aiba o ferma apicola. Nu vom putea sa il ajutam singuri, dar stim ca dvs, sponsorii si donatorii nostri veti fi din nou alaturi de noi.

Pentru ca Florin a fost atatia ani voluntar alaturi de noi, pentru ca a sacrificat din timpul sau, din banii sai sa ii ajute pe altii in nevoi, este timpul sa il ajutam si noi, sa ii intoarcem binefacerea sa.

Pentru acest lucru, facem un apel la dvs, sponsorii si donatorii nostri, sa il sprijiniti pe Florin pentru ca acesta sa isi poata dezvolta o ferma apicola si sa isi poata castiga in mod cinstit painea.

Daca sunt intre dvs persoane care au mai multi stupi, donati 1 stup pentru Florin. Daca sunt intre dvs persoane care nu pot dona un stup dar doresc sa doneze pentru Florin o anumita suma de bani pentru a-i cumpara un stup, puteti dona folosind modalitatile de mai jos. Un stup (cutie + albine) costa 400 de lei.

Puteti dona stupi (familii) sau roi de albine si fara lada. Noi ca asociatie, putem sa procuram lada pe cheltuiala noastra pentru Florin.

Iata care sunt pasii pe care ii vom face pentru ca Florin sa poata sa isi dezvolte o ferma apicola:
- Ii vom oferi lui Florin pentru primul an cativa stupi cu care sa invete aceasta activitate;
- Cu ajutorul unor consateni care au albine, Florin va invata de la ei aceasta activitate;
- Asociatia noastra va sponsoriza pentru Florin carti in acest domeniu din care sa invete stuparitul;
- Asociatia noastra va sponsoriza cursuri de apicultura, pentru ca Florin sa primeasca diploma de stupar si in viitor sa acceseze fonduri europene pentru aceasta activitate;
- Asociatia noastra va sponsoriza toate cheltuielile pentru primii stupi pentru intretinere si imultire;
- In 2015 Florin va imulti stupii primiti in 2014 din partea noastra si va primi altii in plus, dupa ce vom analiza parcursul si evoluatia primului an de activitate.
- In 2016 dorim sa accesam fonduri europene pentru dezvoltare si achizitionarea unui pavilion apicol.

Pentru toate aceste activitati si planuri pentru sustinerea lui Florin, avem nevoie de sustinerea dvs.

Cei care doriti sa donati direct stupi, va rugam sa ne contactati la telefon: 0749 402 098 / 0766 365 833 sau email: infosperanta@gmail.com

Cei care doriti sa faceti donatii pentru cumpararea de stupi, pentru cursul lui Florin de stuparit si tot ce inseamna sustinerea lui Florin in dezvoltarea unei ferme apicole va rugam sa folositi modalitati de donatie de mai jos.

Va vom tine la curent cu materiale video  si interviuri cu Florin, in care vom prezenta evolutia acestui proiect la fiecare etapa de dezvoltare.

Va rugam sa specificati destinatia donatiei: PT Florin

Modalitati de donatie:
1. Doneaza online cu cardul, aici: http://www.sperantapentruromania.ro/doneaza/
2. Doneaza prin PayPal, aici: http://www.sperantapentruromania.ro/doneaza/
3. Doneaza prin transfer bancar in conturile deschise pe numele asociatiei crestine umanitare ,,Misiunea Speranta pentru Romania” deschise la BCR, de mai jos:

IN LEI: RO 74 RNCB 001813 82799 00003
IN EURO: RO 04 RNCB 0018138279900002
COD SWIFT: RNCBROBU

Cu respect
Echipa Speranta pentru Romania
www.sperantapentruromania.ro

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu